Czas na Seniora w Metropolii Poznań i w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej
Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań uzyskało dofinansowanie na kontynuację działań w zakresie Polityki Senioralnej, realizację projektu z Rządowego Programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Priorytetu III. Partycypacja społeczna osób starszych pn. „Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”, który realizowany będzie w ramach III filara współpracy – budowania trwałych partnerstw terytorialnych.
Polityka Senioralna jest jednym ze strategicznych kierunków rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej w latach następnych. Biuro Stowarzyszenia AKO nawiązało współpracę z Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz nieformalnymi organizacjami zrzeszającymi Seniorów. Planujemy również zawiązać koalicję z uczelniami i szkołami technicznymi z obszaru AKO w celu budowania m.in. systemu wymiany doświadczeń międzypokoleniowej, czy też tworzenia Klubów Seniorów na obszarze AKO.
Projekt „Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” realizowany będzie w terminie od dnia 01.05.2019 r. do dnia 31.12.2019 r. na obszarze Metropolii Poznań (22 samorządy gminne) oraz w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej (21 samorządów gminnych).
Celem głównym projektu jest zagospodarowanie potencjału osób starszych zamieszkujących gminy Metropolii Poznań oraz Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej poprzez zwiększenie aktywności społecznej tych osób.
Podstawowym celem szczegółowym działań będzie nabycie przez uczestnika/ uczestniczkę – Seniora wiedzy na temat możliwości obywatelskiej i społecznej aktywności zagwarantowanej przez czynne i bierne prawo wyborcze oraz
- podniesienie stopnia partycypacji w procesach decyzyjnych, w tym zwiększenie udziału osób starszych w kształtowaniu polityki lokalnej;
- upowszechnianie wolontariatu wśród Seniorów zamieszkujących Metropolię Poznań oraz Aglomerację Kalisko-Ostrowską;
- zwiększenie kompetencji wśród osób starszych w zakresie partycypacji oraz urzędników miejskich w zakresie współpracy z seniorami.
Podstawą przygotowania założeń do projektu była ankieta przeprowadzona w 23 samorządach Metropolii Poznań oraz w samorządach Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej wśród urzędników odpowiedzialnych za realizację Polityki Senioralnej.
Projekt będzie polegał na organizacji 43 dwudniowych warsztatów (po jednym spotkaniu w każdym samorządzie Metropolii Poznań oraz w każdym samorządzie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej) w których weźmie udział co najmniej 17 osób, Seniorzy z danej gminy oraz 2 urzędników (w tym Radni) odpowiedzialni za realizację Polityki Senioralnej w danej gminie, organizacje pozarządowe lub Kluby Seniora.
Warsztaty będą miały charakter spersonalizowany i dostosowany do potrzeb gminy, moderowane przez specjalistów rozumiejących potrzeby Seniorów oraz mających doświadczenie w procesie partycypacji senioralnej, co pozwoli w krótkim czasie wypracować konkretne rekomendacje nadające się do wdrożenia w danym samorządzie.
Dwudniowe warsztaty będą się składać z 5 komponentów, a mianowicie.:
- Świadomy Senior – Mój potencjał na plus.
- Budujemy komunikatywność, pewność siebie i asertywność.
- Aktywny Senior – Seniorzy działają wspólnie – seniorzy działają społecznie.
- Obywatelski Senior.
- Giełda usług dla Seniorów.
Po przeprowadzeniu 21 warsztatów na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej zorganizowana zostanie konferencja podsumowująca realizację projektu – wszystkie warsztaty
i wypracowane wnioski w trakcie ich trwania, w której udział wezmą Seniorzy, Wójtowie, Burmistrzowie, Starostowie i Prezydenci miast wchodzących w skład Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.
Na postawie przeprowadzonych warsztatów powstanie szczegółowy raport do wykorzystania przez inne polskie samorządy oraz przez Seniorów z całego kraju. Ponadto na bazie doświadczeń, dyskusji podczas warsztatów oraz na bazie najlepszych praktyk w Polsce przygotowane zostaną cztery poradniki dla Seniorów w wersji elektronicznej, które zostaną rozesłane do wszystkich gmin w Polsce i młodzieżowych rad, abyśmy mogli podzielić się naszymi doświadczeniami. Publikacja zostanie przygotowana przez specjalistów w zakresie Seniorów. Będą to następujące pozycje:
– Poradnik dla Seniorów – „Komunikatywny Senior, asertywny Senior, skuteczny Senior”,
– Poradnik dla Seniorów – „Robimy projekt senioralny!”,
– Poradnik dla Seniorów – Pozyskiwanie środków na inicjatywy Seniorów”,
– Poradnik dla Seniorów – „Rozwijamy Klub Seniora”.
Ponadto, podczas spotkań chcielibyśmy zachęcić tych z Państwa, którzy jeszcze tego nie uczynili do przystąpienia, do sieci Światowej Organizacji Zdrowia WHO miast i gmin przyjaznych dla osób starszych („Miasta Przyjazne Starzeniu – sieć WHO miast i gmin przyjaznych dla osób starszych oraz przygotowanie przestrzeni do życia w społeczeństwie starzejącym się”).
PROJEKT „CZAS NA SENIORA” PODSUMOWANY. TO DROGOWSKAZ DO DALSZYCH DZIAŁAŃ DLA SENIORÓW
Czas życia Polaków wydłuża się, a starość nie musi oznaczać tylko wizyt u lekarza. Coraz więcej seniorów chce żyć aktywnie, dbać o siebie i otaczający ich świat. Odpowiednią przestrzeń i warunki do takiej aktywności muszą stworzyć jednak samorządy. M.in. dlatego gminy, które tworzą Aglomerację Kalisko-Ostrowską i Metropolię Poznań przeprowadziły projekt „Czas na Seniora” dla starszych mieszkańców łącznie 40 gmin. 27 listopada 2019 roku podsumowano te działania i przedstawiono najważniejsze punkty polityki senioralnej, która ma w najbliższych dekadach uwzględniać potrzeby seniorów. Szczegóły konferencji podsumowującej projekt znajdziecie TUTAJ.
Realizowane warsztaty:
I. MIASTO KALISZ – warsztaty dla Seniorów – 6 – 7 czerwca 2019 r.
II. GMINA GOŁUCHÓW – warsztaty dla Seniorów – 10 – 11 czerwca 2019 r.
III. GMINA BLIZANÓW – warsztaty dla Seniorów – 13 – 14 czerwca 2019 r.
IV. GMINA MIASTO STAWISZYN – warsztaty dla Seniorów – 25 – 26 czerwca 2019 r.
V. GMINA MYCIELIN – warsztaty dla Seniorów – 26 – 27 czerwca 2019 r.
VI. GMINA CEKÓW-KOLONIA – warsztaty dla Seniorów – 1 – 2 lipiec 2019 r.
VII. GMINA KOŹMINEK – warsztaty dla Seniorów – 4 – 5 lipiec 2019 r.
VIII. GMINA LISKÓW – warsztaty dla Seniorów – 8 – 9 lipiec 2019 r.
IX. GMINA ŻELAZKÓW – warsztaty dla Seniorów – 11 – 12 lipiec 2019 r.
X. GMINA MIASTO OPATÓWEK – warsztaty dla Seniorów – 15 – 16 lipiec 2019 r.
XI. GMINA SZCZYTNIKI – warsztaty dla Seniorów – 18 – 19 lipiec 2019 r.
XII. GMINA BRZEZINY – warsztaty dla Seniorów – 22 – 23 lipiec 2019 r.
XIII. GMINA GODZIESZE WIELKIE – warsztaty dla Seniorów – 25 lipiec 2019 r.
XIV. GMINA MIASTO NOWE SKALMIERZYCE – warsztaty dla Seniorów – 29 – 30 lipiec 2019 r.
XV. GMINA PRZYGODZICE – warsztaty dla Seniorów – 5 – 6 sierpnia 2019 r.
XVI. GMINA SOŚNIE – warsztaty dla Seniorów – 8 – 9 sierpnia 2019 r.
XVII. GMINA MIASTO ODOLANÓW – warsztaty dla Seniorów – 12 – 13 sierpnia 2019 r.
XVIII. GMINA OSTRÓW WIELKOPOLSKI – warsztaty dla Seniorów – 19 – 20 sierpnia 2019 r.
XIX. GMINA MIASTO RASZKÓW – warsztaty dla Seniorów – 22 – 23 sierpnia 2019 r.
XX. MIASTO OSTRÓW WIELKOPOLSKI – warsztaty dla Seniorów – 26 – 27 sierpnia 2019 r.
XXI. GMINA SIEROSZEWICE – warsztaty dla Seniorów – 28 – 29 sierpnia 2019 r.