Powiat Pleszewski
Powiat Pleszewski położony jest w południowo-wschodniej części Województwa Wielkopolskiego. Zajmuje obszarowo 712 km², a liczba ludności wynosi blisko 63 tysiące. Siedzibą władz powiatu jest Pleszew. W skład powiatu wchodzą gminy miejsko-wiejskie Pleszew, Dobrzyca i Chocz oraz gminy wiejskie Czermin, Gizałki i Gołuchów. Powiat pleszewski sąsiaduje z powiatami: wrzesińskim, słupeckim, konińskim, kaliskim, ostrowskim, krotoszyńskim i jarocińskim. W Pleszewie krzyżują się dwie ważne drogi krajowe 11 i 12.
Powiat Pleszewski to rejon rolniczy z dobrze rozwiniętym przemysłem i rzemiosłem. Korzystne warunki naturalne sprzyjają rozwojowi rolnictwa. Użytki rolne stanowią 76% powierzchni powiatu. Dominują gospodarstwa indywidualne. Do największych zakładów przemysłowych powiatu należą: Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew, fabryka obrabiarek FAMOT koncernu DMG MORI SEIKI w Pleszewie, fabryka podzespołów dla przemysłu samochodowego TEKNIA w Gołuchowie, producent herbat spółka MULTEAFIL w Dobrzycy oraz Zakład Drobiarski ADROS w Dobrzycy. Pleszew znany jest także z produkcji pieców centralnego ogrzewania (Pleszewski Klaster Kotlarski), a także wyrobów rymarskich i akcesoriów jeździeckich. Bogate są pleszewskie tradycje rzemieślnicze. Corocznym sztandarowym wydarzeniem jest Wielkopolski Festiwal Rzemiosła®, organizowany przez starostwo i Cech Rzemiosł Różnych.
Dumą samorządu powiatowego jest szpital – Pleszewskie Centrum Medyczne – jeden z najlepszych szpitali powiatowych w Polsce. W 2008 r. szpital powiatowy SP ZOZ został pomyślnie przekształconych w spółkę samorządową. Przez 8 lat szpital w Pleszewie był liderem Rankingu Najlepszych Szpitali w Polsce wg “Rzeczpospolitej” i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
“Powiat dwóch premierów” – tak czasami określa się Powiat Pleszewski. Dlaczego? W Pleszewie urodziła się premier Hanna Suchocka – prezes Rady Ministrów RP w latach 1992-93, absolwentka pleszewskiego liceum, maturzystka rocznik 1963. Natomiast w Strzyżewie k. Dobrzycy swoje dzieciństwo i młodość w latach 1909-1926 spędził Stanisław Mikołajczyk, polityk i przywódca PSL, premier Rządu Emigracyjnego w Londynie. Na rynku w Dobrzycy stoi obelisk na cześć premiera. Co roku organizowane są biegi i uliczne wyścigi kolarskie im. S. Mikołajczyka, a w listopadzie tradycyjne Zaduszki Mikołajczykowskie.
Turystyczną wizytówką Powiatu Pleszewskiego jest Gołuchów. Turystów przyciągają do Gołuchowa: renesansowy zamek – dawna rezydencja księżnej Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej – w stylu francuskich zamków znad Loary. Obecnie jest to oddział poznańskiego Muzeum Narodowego. Najcenniejsze eksponaty to kolekcja waz antycznych z wykopalisk w Noli, Capui i Neapolu. Zobaczyć tu można także inne dzieła sztuki, obrazy francuskich i włoskich mistrzów renesansu, a w sali rycerskiej gobeliny ze scenami II wojny punickiej. Muzeum szczyci się także posiadaniem portretu Na zamku w Gołuchowie kręcono sceny do filmów “Królowa Bona” i “Akademia Pana Kleksa”. koronacyjnego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego warsztatu Marcelo Baccarellego. Gołuchów jest popularną miejscowością turystyczną. W sezonie letnim tysiące turystów wypoczywa na plaży nad Zalewem Gołuchowskim. W Gołuchowie znajdują się także Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej i park. Obowiązkowym puntem wycieczek jest pokazowa zagrodę żubrów, dzików, danieli i koników polskich.
Drugim ciekawym miejscem dla turystów jest Dobrzyca, która słynie z Zespołu Pałacowo – Parkowego, obecnie Muzeum Ziemiaństwa, instytucja kultury Województwa Wielkopolskiego. To dawna rezydencja gen. Augustyna Gorzeńskiego herbu Nałęcz, adiutanta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i współtwórcy Konstytucji 3 Maja. Przepiękny park w Dobrzycy jest częstym miejscem sesji plenerowych do zdjęć ślubnych.
W Pleszewie działają Muzeum Regionalne oraz dwie prywatne instytucje kultury; Muzeum Piekarstwa na tzw. Tyńcu oraz Muzeum Tradycji Rzemiosła Pleszewskiego w starej kuźni przy ul. Podgórnej.
Największą rzeką jest Prosna, która ma wiele walorów przyrodniczych. Żyją tu liczne gatunki ryb, bobry, dzikie kaczki, czaple, bociany i jaskółki brzegówki. Rzeka przyciąga wędkarzy, miłośników kajakarstwa, przyrodników i fotografików. Co roku w Gizałkach odbywa się “Święto Prosny” na otwarcie sezonu turystycznego, a pod koniec czerwca “Noc Świętojańska”. Natomiast w Jozefowie (gm. Chocz) znajdują się “Westerland” i Wioska Indiańska, chętnie odwiedzane przez wycieczki szkolne, rodziny z dziećmi oraz uczestników zlotów motocyklowych.
Powiat Pleszewski oferuje wiele atrakcji dla turystów. Zapraszają ośrodki rekreacji konnej, pleszewski aquapark, rozwinięta baza sportowa i noclegowa. Dla amatorów biegania i wędrówek pieszych starostwo wyznaczyło 7 tras terenowych.
Strona www: https://www.powiatpleszewski.pl/
Galeria zdjęć:
Views: 190