AKO w liczbach
Aglomeracja Kalisko-Ostrowska w liczbach
Blisko 382 000 mieszkańców
Mieszkańcy AKO to 10,94 procent całej ludności województwa wielkopolskiego
25 samorządów, w tym 2 miasta, 7 gmin miejsko – wiejskich, 13 gmin wiejskich, 3 powiaty
We współczesnym świecie nasilają się procesy aglomeracyjne. Miasta stają się centrami wzrostu decydującymi o poziomie życia i rozwoju otaczających ich obszarów. Jednocześnie zaobserwować można nasilenie konkurencji pomiędzy państwami, regionami, a nawet gminami i to zarówno o inwestorów, jak również o mieszkańców, turystów, rezydentów, instytucje, a także o zewnętrzne źródła finansowania. Istota trwałego rozwoju sprowadza się jednak do wykorzystania potencjału endogenicznego tkwiącego w samym obszarze, czyli lokalnych, ponadlokalnych zasobach ludzkich, kapitale, ziemi. Szczególnie ważna jest aktywizacja miejscowej ludności, zwłaszcza gdy przyjmiemy, że o pozycji ekonomicznej obszaru decyduje przedsiębiorczość jego mieszkańców, efektywnie wspierana przez władze samorządowe. Jednak skuteczność tych działań wymaga posiadania solidnych podstaw infrastrukturalnych i instytucjonalnych. Władze samorządowe muszą jednocześnie dysponować odpowiednimi środkami i narzędziami umożliwiającymi skuteczne wsparcie, w tym finansowe działań.
Odpowiedzią na współczesne wyzwania związane z zachodzącymi procesami było powołanie Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego obszaru funkcjonalnego ośrodka regionalnego Kalisza z Ostrowem Wielkopolskim (Aglomeracja Kalisko-Ostrowska).
Aglomeracja Kalisko-Ostrowska zlokalizowana jest w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Położona jest ona w odległości 125 km od stolicy województwa wielkopolskiego – miasta Poznań, natomiast od ośrodków subregionalnych dzielą ją następujące odległości: od Konina 57 km, od Leszna 100 km, od Gniezna 105 km oraz od Piły 220 km. Powierzchnia Aglomeracji to 2705 km², co stanowi ponad 9,07 % całkowitej powierzchni województwa wielkopolskiego. Aglomerację zamieszkiwało w 2021 roku 381 670 osób, tj. 10,94 % ludności województwa wielkopolskiego.
Podstawą utworzenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej było podpisanie w dniu 19 lutego 2008 r. Porozumienia o współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej (gminami i powiatami). W ramach porozumienia utworzono również Stałą Radę Współpracy Prezydentów, Starostów, Burmistrzów i Wójtów Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Aktualnie, od marca 2015 r. obszar funkcjonalny Aglomeracja Kalisko-Ostrowska funkcjonuje w formie Stowarzyszenia i obejmuje 25 jednostki samorządu terytorialnego:
- 2 miasta: Miasto Kalisz, Miasto Ostrów Wielkopolski,
- 7 gmin miejsko-wiejskich: Gmina i Miasto Koźminek, Gmina i Miasto Odolanów, Gmina i Miasto Opatówek, Miasto i Gmina Pleszew, Gmina i Miasto Raszków, Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce, Gmina i Miasto Stawiszyn.
- 13 gmin wiejskich: Gmina Blizanów, Gmina Brzeziny, Gmina Ceków-Kolonia, Gmina Godziesze Wielkie, Gmina Gołuchów, Gmina Lisków, Gmina Mycielin, Gmina Ostrów Wielkopolski, Gmina Przygodzice, Gmina Sieroszewice, Gmina Sośnie, Gmina Szczytniki, Gmina Żelazków,
- 3 powiaty: Powiat Kaliski, Powiat Ostrowski, Powiat Pleszewski.
Aglomeracja Kalisko-Ostrowska jest układem osadniczym wykazującym cechy przestrzennej ciągłości, składającym się z odrębnych jednostek administracyjnych. Przedstawiona poniższa mapka przedstawia studium rozwoju przestrzennego, kierunki rozwoju i strefy funkcjonalno-przestrzenne Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Należy podkreślić, że jest to obszar w postaci dwóch rdzeni wraz z powiązanym z nimi funkcjonalnie otoczeniem. Jest to zatem wyraźnie zauważalna i wyodrębniająca się strefa oddziaływania dwóch miast – Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego na zidentyfikowane otoczenie. Obszar ten spełnia zasadnicze kryteria Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
W ujęciu regionalnym Aglomeracja Kalisko-Ostrowska jest położona w części południowo-wschodniej Wielkopolski, została uznana jako ośrodek regionalny o znaczeniu krajowym i ponadregionalnym. Taki zapis ma fundamentalne znaczenie dla istnienia Aglomeracji w przyszłości. Aglomeracja Kalisko-Ostrowska oparta jest na potencjale układu dwóch miast: Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego położonych od siebie w odległości 23 km. Obszar pomiędzy tymi miejscowościami jest już praktycznie zurbanizowany.
Views: 829