Gmina Szczytniki
Gmina Szczytniki to rejon położony w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego w powiecie kaliskim, zajmujący 111km2, na granicy Powiatu Kaliskiego i Aglomeracji Kalisko- Ostrowskiej. Według danych na koniec 2017 roku 7835 mieszkańców zasiedla 43 miejscowości, z czego 31 to wsie sołeckie. Korzystne położenie geostrategiczne i dostępność komunikacyjną zapewnia przecinająca gminę droga krajowa nr 12, stanowiąca główny trakt łączący miasta Kalisz i Łódź.
Pierwsza wzmianka o Szczytnikach pojawiła się w dokumencie z początku XVI wieku, w którym Jan Łaski pisał o miejscowości Szczytniky. Na przełomie XVI i XVII wieku właścicielami wioski była Rodzina Potworowskich. Przez kolejne 150 lat należała ona do rodziny Łubieńskich, którzy wybudowali w XVII wieku okazały dwór, obecnie będący siedzibą urzędu Gminy. Rodzina łubieńskich wywarła wielki wpływ na rozwój miejscowości, stawiając na hodowlę i tkactwo płócienne. Łubieńscy jako pierwsi w Polsce rozpoczęli uprawę ziemniaka. Zajmowali się również zakładaniem ogrodów, pasieki chmielników. Dobra przechodziły wielokrotnie z rąk do rąk, a ostatnimi właścicielami do roku 1940 byli Sarzyńscy.
Na terenie gminy znajduje się park podworski w Szczytnikach z dobrze zachowanym drzewostanem w tym: dwa dęby szypułkowe i jedna lipa drobnolistna liczące sobie ponad 300 lat, stanowiące pomniki przyrody. Na terenie parku znajduje się staw z wysepką i kamień z herbem szlacheckim z 1864 roku.
Uwagę przyciąga też zabytkowy dworek z połowy XVIII wieku – obecnie siedziba władz gminnych. Podobny park ale mniej bogaty w unikalny drzewostan znajduje się w miejscowości Marchwacz. W tej samej miejscowości znajduje się zbiorowa mogiła, w której pochowano zamordowanych w nocy z 21 na 22 stycznia 1945 roku dwunastu żołnierzy radzieckich i 63 mieszkańców Marchwacza.
Oprócz dworku w parku szczytnickim do ważniejszych zabytków można zaliczyć:
- kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja w Stawie ( pobudowany ok. 1520r.),
- kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwanowicach ( pobudowany ok. 1460r.),
- pomnik Augustyna Kordeckiego – przeora Paulinów z Jasnej Góry, wsławionego obroną klasztoru przed Szwedami;
- Pałac Niemojowskich w Marchwaczu (pobudowany ok 1820 r.).
Gminę na północy przecina rzeczka Trojanówka w dorzeczu której ciągną się malowniczo od miejscowości Staw do Marchwacza stawy hodowlane, stanowiące poza źródłem smacznej ryby głównie karpia, suma i amura także ostoję ptactwa wodnego. Bezpieczne zwiedzanie rowerowym turystom zapewnia ścieżka rowerowa wzdłuż drogi krajowej od Szczytnik do sąsiedniej gminy Opatówek. W Marchwaczu ścieżka odbija i prowadzi do miejscowości Staw. Kulinarne walory Gminy można doświadczyć w gospodarstwach agroturystycznych na Lipce, Stawie i w Główczynie. Tutaj także można skorzystać z noclegu i usług szkółki jeździeckiej.
Strona www: http://www.szczytniki.ug.gov.pl/
Galeria zdjęć:
Views: 387