Gmina Sieroszewice leży we wschodniej części powiatu ostrowskiego. Powierzchnia gminy wynosi 163,54 km2 (16354 ha) i liczy ok. 9700 mieszkańców. W skład Gminy wchodzi 18 sołectw: Bibianki, Biernacice, Bilczew, Kania, Latowice, Masanów, Namysłaki, Ołobok, Parczew, Psary, Raduchów, Rososzyca, Sieroszewice, Sławin, Strzyżew, Westrza, Wielowieś, Zamość.
Gmina jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i sportowym, z bogatą historią i tradycjami. Na terenie gminy znajduje się szereg zabytków architektonicznych, jak np.: pałac Skórzewskich w Rososzycy, dwór Brodowskich w Psarach, czy klasycystyczny kościół św. Marka z 1818 r. w Rososzycy oraz zabytkowy krzyż z 1859 r. dzieło Pawła Brylińskiego we wsi Kania.
Najcenniejsze jednak zabytki znajdują się we wsi Ołobok – najstarszej miejscowości gminy. Wieś ta wzmiankowana była już w roku 1136. W latach 1213-1837 funkcjonował w Ołoboku klasztor cysterek. Gmina Sieroszewice w 2006 roku przystąpiła do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich, aby promować szlak i propagować dorobek duchowy, materialny i artystyczny cystersów. Cennym zabytkiem jest również zespół kościoła pw. św. Jana Chrzciciela na cmentarzu grzebalnym w Ołoboku – z XVI w.
Głównym walorem gminy w zakresie turystyki i wypoczynku są lasy. W lasach w rejonie wsi Namysłaki wyznaczono 2 rezerwaty przyrody. Pierwszy z nich to „Niwa” utworzony w 1959 roku o pow. 16,89 ha, stanowiący las o typie boru mieszanego z udziałem świerka, a drugi to „Majówka”, utworzony w 1958 roku, o pow. 8,1 ha, również skupisko świerka z dodatkiem jodły. Wiodące przez rezerwaty ,,Niwa” i ,,Majówka” trasy rowerowe dają możliwość odkrycia miejsc niezwykłych i urokliwych.
Gmina Sieroszewice posiada bogatą bazę sportowo-rekreacyjną, w skład której wchodzą m.in. Gminny Stadion Sportowy im. Bronisława Malinowskiego, hale sportowe, boiska wybudowane w ramach programu „Moje Boisko Orlik 2012” w Sieroszewicach i Wielowsi, boiska wielofunkcyjne w Rososzycy i Masanowie. Ponadto na terenie gminy można skorzystać z siłowni zewnętrznych, ścianki wspinaczkowej i placów zabaw.
W gminie Sieroszewice rozbudowana jest baza oświatowa. Obecnie funkcjonuje 8 szkół podstawowych i 4 przedszkola. Wszystkie przedszkola gminne oraz szkoły podstawowe posiadają place zabaw niezbędne dla rozwoju psychoruchowego dzieci.
Priorytetem dla gminy Sieroszewice są inwestycje duży nacisk kładzie się na sprawy związane z ekologią, ochroną środowiska oraz kształtowaniem świadomości ekologicznej mieszkańców. Do najważniejszych inwestycji zrealizowanych w gminie Sieroszewice należy poprawa infrastruktury drogowej. Wybudowano ciąg chodników i dróg gminnych, ścieżkę rowerową.
Obecnie gmina realizuje inwestycje w zakresie termomodernizacji świetlic wiejskich i szkół oraz jest w trakcie realizacji inwestycji służącym seniorom – budowy dziennego domu Senior+ i klubu seniora oraz budowy biblioteki. Większość inwestycji jest realizowanych z udziałem środków zewnętrznych pozyskanych w ramach programów unijnych.
Na terenie gminy zarejestrowanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych zajmujących się usługami budowlanymi, gastronomicznymi, obróbką elementów metalowych, przetwórstwem rolno spożywczym oraz firmy meblarskie i zajmujące się przetwórstwem drewna, rzeźnictwo oraz wędliniarstwo.
Gmina posiada w kilku miejscowościach własne tereny przeznaczone pod działalność inwestycyjną, które będą mogły być udostępnione poprzez sprzedaż potencjalnym inwestorom.
Strona www: http://www.sieroszewice.pl/
Galeria zdjęć:
Views: 465