Gmina i Miasto Opatówek. Bogata historia, atrakcyjne wydarzenia kulturalne, rozbudowana oświata, interesujące walory krajobrazowe oraz liczne inwestycje – tak w kilku słowach opisać można Gminę Opatówek. By poznać wszystkie walory gminy i miasta Opatówek, należy odwiedzić to miejsce osobiście. Znając specyfikę tej urokliwej gminy, każdy zostanie serdecznie przyjęty, a zachowane do dziś zabytki i obiekty dostarczą wielu wrażeń. Gmina Opatówek aktywnie pielęgnuje dorobek historyczny, ale także dużo inwestuje w przyszłość – wszystko po to by żyło się tu lepiej.
Udokumentowana w piśmiennictwie historia Opatówka zaczyna się od XIII w., kiedy opisano majątek biskupów gnieźnieńskich, posiadających tu swój dwór (później zamek arcybiskupi) i kościół. Od 1807 roku, z woli Napoleona I, dobra opatóweckie stały się własnością gen. Józefa Zajączka, późniejszego namiestnika Królestwa Polskiego. 19 lipca 2017 r. ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów, mocą którego od 1 stycznia 2017 roku Opatówek odzyskał prawa miejskie, które nadano Opatówkowi w I połowie XIV wieku, a które utracił w 1870 roku.
Gmina Opatówek leży w południowo-wschodniej części Wielkopolski w sąsiedztwie najstarszego miasta w Polsce – Kalisza. Obejmuje malownicze tereny Wysoczyzny Kaliskiej poprzecinane rzecznymi dolinami dopływów Prosny: Pokrzywnicy, Cieni i Swędrni. Obecna Gmina i Miasto Opatówek to jedna z 11 gmin Powiatu Kaliskiego Ziemskiego obejmująca miasto Opatówek i 27 wsi sołeckich: Borów, Cienię Pierwszą, Cienię Drugą, Cienię Trzecią i Cienię Folwark, Chełmce, Kobierno, Kolonię Dębe, Michałów Drugi i Michałów Trzeci, Janików, Józefów, Nędzerzew, Porwity, Rajsko, Rożdżały, Sierzchów, Szulec, Szałe, Trojanów, Tłokinię Kościelną, Tłokinię Wielką, Tłokinię Małą i Tłokinię Nową, Warszew, Zduny i Zawady. Powierzchnia gminy wynosi 104 km², a zamieszkuje ją 10 728 mieszkańców.
Na terenie gminy Opatówek działa około 700 podmiotów gospodarczych – przedsiębiorstw produkcyjnych, placówek handlowych i usługowych. Znaczna część mieszkańców prowadzi indywidualne gospodarstwa rolne. Gmina jest znana z upraw warzyw pod szkłem. Najmłodsi mieszkańcy Gminy mogą korzystać z placówek edukacyjnych od przedszkola do wyższej uczelni. W Gminie funkcjonują 4 szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego wraz z klasami gimnazjalnymi w Opatówku i z filią w Sierzchowie, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej, Szkoła Podstawowa w Rajsku i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chełmcach oraz Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku obejmujący liceum i szkoły z zakresu ogrodnictwa i wydział zamiejscowy Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi. W 2017 r. oddano do użytku w Opatówku budynek nowego przedszkola „Wesoły Smyk”. W gminie Opatówek funkcjonują instytucje kultury takie jak: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku z filiami w Rajsku i Tłokini Wielkiej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku. Działają 4 orkiestry strażackie: w Opatówku, Rajsku, Tłokini Wielkiej i Chełmcach, kapele i chóry ludowe. Wśród organizacji społecznych najliczniejsze i najbardziej aktywne w środowisku są Ochotnicze Straże Pożarne. W całej gminie jest 15 jednostek OSP, w tym dwie: w Opatówku i w Tłokini Wielkiej należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Strażacy biorą udział nie tylko w akcjach gaśniczych, ale coraz częściej w ratowaniu ofiar wypadków i likwidowaniu skutków klęsk żywiołowych. Od 1990 r. działa Towarzystwo Przyjaciół Opatówka, które przez prawie 20 lat wydawało lokalne czasopismo „Opatowianin”. Z inicjatywy TPO podjęto działania w celu przywrócenia Opatówkowi praw miejskich. Ponadto w gminie działa Koło Gminne Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Koła Gospodyń Wiejskich, Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka”, Akcja Katolicka Gminne Koło Polskiego Związku Wędkarskiego i Sekcja Polskiego Związku Hodowli Gołębi Pocztowych.
Gmina i Miasto Opatówek posiadają interesujące walory turystyczne ze względu na położenie, historię i zabytki.
W 2007 r. historyczny układ urbanistyczny Opatówka, jako miasta fabrycznego został wpisany do rejestru zabytków. Najcenniejszym zabytkiem Opatówka jest klasycystyczny budynek dawnej fabryki sukna zbudowany w latach 1824-26 oraz inne budynki z nią związane, a także żelazny most z 1824 r. Zabytkowy charakter mają kościoły w Rajsku, Tłokini Kościelnej, Chełmcach i Opatówku, pałac w Tłokini Kościelnej, dwór w Rożdżałach, pozostałości zabudowań dawnych majątków i budownictwa drewnianego oraz niektóre kapliczki w całej Gminie. Do zabytków zalicza się także domek neogotycki zwany „cukiernią” i pobliski płot neogotycki z bramą, oficynę pałacową, bramę wjazdową do nie istniejącego pałacu ostatnich właścicieli majątku w Opatówku – Schlösserów, dawny dom rodziny Gillerów, budynek danego dworca kolejowego oraz domy robotnicze na terenie Opatówka.
Gmina i Miasto Opatówek, korzystając z funduszy i programów unijnych oraz środków krajowych i lokalnych, zrealizowała wiele projektów i inwestycji służących mieszkańcom. W Gminie Opatówek z roku na rok rozbudowywana i modernizowana jest infrastruktura drogowa i wodno – kanalizacyjna, ale także i ta na którą składają się obiekty użyteczności publicznej.
Strona www: https://www.opatowek.pl/
Galeria zdjęć:
zdjęcia: Rafał Saganowski
Odsłony: 398