Gmina i Miasto Raszków

herb raszkow 136x150 - Gmina i Miasto RaszkówGmina i Miasto Raszków to malowniczy rejon położony w południowo – zachodniej części województwa wielkopolskiego. Zajmuje powierzchnię 132,36 km² i liczy 11 900 mieszkańców.

Raszków to przepiękne miasteczko, które prawa miejskie otrzymało za Władysława Jagiełłę, a najstarszy zachowany akt lokacyjny pochodzi z 1444 roku. Do dziś w centrum miasta zachował się zabytkowy XIX w. czworoboczny rynek z ratuszem – jeden z dwóch takich rynków w Powiecie Ostrowskim. Liczna zieleń, stara i mała architektura, fontanna oraz kamienice wokół Rynku tworzą niepowtarzalny klimat tego miasta. Każdy, kto szuka wytchnienia od zgiełku wielkich aglomeracji powinien tutaj przyjechać.

W 2014 roku oddano do użytku kompleks rekreacyjny „Kąpielka” w skład którego wchodzą trzy zbiorniki wodne wraz z zapleczem rekreacyjnym i socjalnym oraz parkingiem. Obecnie zajmuje on areał około 7 ha.

Na miłośników długich spacerów czekają w Raszkowie i jego najbliższej okolicy trzy parki. Dużym zainteresowanie cieszy się park w samem centrum Raszkowa. Oprócz placu zabaw i Fit Parku znajduje się tam ścieżka dydaktyczna w której można podziwiać papugi, pawie, kury ozdobne, a także alpaki i kangury. W parku znajdują się dwa stawy w których pływają łabędzie, kaczki mandarynki, karolinki oraz krzyżówki. Małe pisklęta mandarynek wzbudzają duży zachwyt i zainteresowanie dzieci. W większym stawie można zaobserwować kilkanaście karpi koi, a także inne gatunki ryb ozdobnych. Z kolei w miejscowości Przybysławice znajduje się park o powierzchni ponad 6,5 ha z urokliwymi małymi stawami (jeden z wyspą) oraz pałacem z XVIII wieku. W przyszłości planowany jest remont pałacu i utworzenie w nim Muzeum Ziemi Raszkowskiej.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w naszej gminie jest pałac w Bugaju. Przepiękna bryła architektoniczna pałacu, odrestaurowane wnętrza i ogromny park robią niesamowite wrażenie na wszystkich odwiedzających Bugaj. Na uwagę zasługują także stare obiekty sakralne: kościół w Jankowie Zaleśnym, Korytach, Skrzebowie (wraz z pobliskim ruinami z XVII wieku), Pogrzybowie i Raszkowie.

Niewątpliwym atutem Ziemi Raszkowskiej jest przyroda. Lasy, które otaczają gminę od zachodu i północy należą do największych kompleksów dębów w Europie. O zmroku i wczesnym rankiem w rejonie miejscowości Głogowa, Korytnica, Ligota i Koryta można zaobserwować chmary jeleni i danieli. W lasach i na pobliskich polach Bieganina i Grudzielca Nowego występują watahy dzików i rudle saren, a także borsuki i jenoty. W okolicach Korytnicy i Bieganina mają swoje źródła rzeki: Lutynia i Ołobok. W dolinie rzeki Lutyni i Ołoboku w ostatnich latach pojawiły się bobry. Ich żeremie znajdują się także na śródleśnym stawie w Grudzielcu Nowym. Na wiosennych rozlewiskach Ołoboku znajdowały schronienie tabuny gęsi zbożowych i białoczelnych szykujących się do odlotu do Syberii i Skandynawii. Rzeki te w ostatnich latach zostały na całej swej długości uregulowane.

Dobrze rozwinięta sieć dróg i połączeń komunikacyjnych pomiędzy miejscowościami na terenie gminy, walory przyrodnicze oraz ciekawe zabytki architektoniczne stwarzają dogodne warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Przez Gminę i Miasto Raszków przebiegają dwa szlaki rowerowe Powiatu Ostrowskiego:czarny i czerwony.
To trasy spacerowe i rowerowe wypełnione atrakcjami i ciekawymi zadaniami do wykonania. Obecnie funkcjonuje u nas 5 questów: „Spacerem przez Raszków”, „Z hrabiną po bugajowych włościach”, „Nuta historii w parku pogrzybowskim”, „Loretański quest rowerowy” i „Tajemne ruiny i podziemne przejście”. To trasy spacerowe i rowerowe wypełnione atrakcjami i ciekawymi zadaniami do wykonania.

 

Strona www: http://www.raszkow.pl/

 

Galeria zdjęć:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Skip to content