Gmina i Miasto Raszków to malowniczy rejon położony w południowo – zachodniej części województwa wielkopolskiego. Zajmuje powierzchnię 132,36 km² i liczy 11 900 mieszkańców.
Raszków to przepiękne miasteczko, które prawa miejskie otrzymało za Władysława Jagiełłę, a najstarszy zachowany akt lokacyjny pochodzi z 1444 roku. Do dziś w centrum miasta zachował się zabytkowy XIX w. czworoboczny rynek z ratuszem – jeden z dwóch takich rynków w Powiecie Ostrowskim. Liczna zieleń, stara i mała architektura, fontanna oraz kamienice wokół Rynku tworzą niepowtarzalny klimat tego miasta. Każdy, kto szuka wytchnienia od zgiełku wielkich aglomeracji powinien tutaj przyjechać.
W 2014 roku oddano do użytku kompleks rekreacyjny „Kąpielka” w skład którego wchodzą trzy zbiorniki wodne wraz z zapleczem rekreacyjnym i socjalnym oraz parkingiem. Obecnie zajmuje on areał około 7 ha.
Na miłośników długich spacerów czekają w Raszkowie i jego najbliższej okolicy trzy parki. Dużym zainteresowanie cieszy się park w samem centrum Raszkowa. Oprócz placu zabaw i Fit Parku znajduje się tam ścieżka dydaktyczna w której można podziwiać papugi, pawie, kury ozdobne, a także alpaki i kangury. W parku znajdują się dwa stawy w których pływają łabędzie, kaczki mandarynki, karolinki oraz krzyżówki. Małe pisklęta mandarynek wzbudzają duży zachwyt i zainteresowanie dzieci. W większym stawie można zaobserwować kilkanaście karpi koi, a także inne gatunki ryb ozdobnych. Z kolei w miejscowości Przybysławice znajduje się park o powierzchni ponad 6,5 ha z urokliwymi małymi stawami (jeden z wyspą) oraz pałacem z XVIII wieku. W przyszłości planowany jest remont pałacu i utworzenie w nim Muzeum Ziemi Raszkowskiej.
Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w naszej gminie jest pałac w Bugaju. Przepiękna bryła architektoniczna pałacu, odrestaurowane wnętrza i ogromny park robią niesamowite wrażenie na wszystkich odwiedzających Bugaj. Na uwagę zasługują także stare obiekty sakralne: kościół w Jankowie Zaleśnym, Korytach, Skrzebowie (wraz z pobliskim ruinami z XVII wieku), Pogrzybowie i Raszkowie.
Niewątpliwym atutem Ziemi Raszkowskiej jest przyroda. Lasy, które otaczają gminę od zachodu i północy należą do największych kompleksów dębów w Europie. O zmroku i wczesnym rankiem w rejonie miejscowości Głogowa, Korytnica, Ligota i Koryta można zaobserwować chmary jeleni i danieli. W lasach i na pobliskich polach Bieganina i Grudzielca Nowego występują watahy dzików i rudle saren, a także borsuki i jenoty. W okolicach Korytnicy i Bieganina mają swoje źródła rzeki: Lutynia i Ołobok. W dolinie rzeki Lutyni i Ołoboku w ostatnich latach pojawiły się bobry. Ich żeremie znajdują się także na śródleśnym stawie w Grudzielcu Nowym. Na wiosennych rozlewiskach Ołoboku znajdowały schronienie tabuny gęsi zbożowych i białoczelnych szykujących się do odlotu do Syberii i Skandynawii. Rzeki te w ostatnich latach zostały na całej swej długości uregulowane.
Dobrze rozwinięta sieć dróg i połączeń komunikacyjnych pomiędzy miejscowościami na terenie gminy, walory przyrodnicze oraz ciekawe zabytki architektoniczne stwarzają dogodne warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Przez Gminę i Miasto Raszków przebiegają dwa szlaki rowerowe Powiatu Ostrowskiego:czarny i czerwony.
To trasy spacerowe i rowerowe wypełnione atrakcjami i ciekawymi zadaniami do wykonania. Obecnie funkcjonuje u nas 5 questów: „Spacerem przez Raszków”, „Z hrabiną po bugajowych włościach”, „Nuta historii w parku pogrzybowskim”, „Loretański quest rowerowy” i „Tajemne ruiny i podziemne przejście”. To trasy spacerowe i rowerowe wypełnione atrakcjami i ciekawymi zadaniami do wykonania.
Strona www: http://www.raszkow.pl/