„W zdrowym ciele zdrowy duch” – Aglomeracja dba o wagę i dietę mieszkańców
To jest największy do tej pory program zdrowotny, którym objętych zostanie ponad 8 tysięcy mieszkańców Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Specjaliści zajmą się osobami z nadwagą. Ta choroba cywilizacyjna prowadzi do wielu innych poważnych schorzeń. Działania są kompleksowe i długofalowe, bo to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale i porady dietetyka czy spotkania z psychologiem. Program ma nie tylko odchudzić jego uczestników, ale wypracować w nich zdrowe nawyki żywieniowe. Tak, by zrzuconą wagę utrzymać na dłużej.
Mieszkańcy Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej jak cała populacja Polski czy Unii Europejskiej są narażeni na problem nadwagi i w konsekwencji szereg chorób, które są jej następstwem. Wynika to z trybu życia, złych nawyków żywieniowych, charakterystycznych dla obecnego modelu życia. – Negatywne zmiany w społeczeństwie widzimy na każdym kroku, w pracy, na ulicach, wśród znajomych. Osób z nadwagą jest zdecydowanie zbyt wiele. Z jednej strony sporo się mówi o dietach, o zdrowym stylu życia, ale bardzo często ludziom brakuje konsekwencji w działaniu. Dietę czy trening traktują jako krótkotrwałą przygodę, nie zaś świadomy sposób na życie. Stąd nasze działania rozpisane na wiele miesięcy – mówi Ewa Milewska, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.
– Dzięki temu, że projekt jest długofalowy i złożony z wielu działań jego efekty utrzymają się długo, pozwolą tym ludziom wyrobić w sobie trwałe, zdrowe nawyki żywieniowe. Mieszkańcy naszej Aglomeracji jak i cała populacja w Polsce i Europie są narażeni na choroby cywilizacyjne, które wynikają m.in. ze złej kultury jedzenia i braku ruchu. Tak dużym programem chcemy zmienić styl życia mieszkańców bezpośrednio objętych programem, a poprzez edukację i promocję dotrzeć z tym przesłaniem do znacznie szerszej grupy, wszystkich mieszkańców – mówił Krystian Kinastowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.
– Będziemy przez kolejne trzy lata w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej walczyć z chorobą cywilizacyjną, jaką jest otyłość. Program jest wyjątkowo szeroki, bo ponad 8 tysięcy osób z 24 samorządów AKO będzie przebadanych przesiewowo, włączymy w to działania dietetyka, psychologa, kampanię informacyjną – mówi Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Program będzie prowadzony przez 3 lata, do 2022 roku. W otwartym naborze, który ruszy na początku 2020 roku wybranych zostanie 8118 osób pracujących lub mieszkających na terenie AKO (kobiety w wieku 45 – 59 lat, a mężczyźni w przedziale 45- 64 lat). Osoby te przejdą dokładne badania, uzyskają indywidualne porady w zakresie diety i aktywności fizycznej. 650 osób z nich wybranych zostanie do udziału w terapii odchudzającej, która potrwa 6 miesięcy.
Działania te, to nie tylko ćwiczenia fizyczne i dieta, ale również porady dietetyka, zajęcia
z psychologiem, terapia behawioralna. Program wzmocniony będzie kampanią informacyjno – edukacyjną, która ma zwiększyć świadomość mieszkańców nt. zagrożeń zdrowotnych, które wynikają z nadwagi i niewłaściwej diety.
Program Aglomeracji „W zdrowym ciele zdrowy duch – program metaboliczny mieszkańców AKO” zyskał dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w ramach WRPO 2014 + w kwocie ponad 1,7 miliona złotych. Umowę na jego realizację z Członkinią Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzeną Wodzińską podpisał Krystian Kinastowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia i Józef Podłużny, Członek Zarządu Stowarzyszenia.
Views: 42