Nowoczesna infrastruktura służąca rozwojowi
Powstanie nowoczesnej infrastruktury, która będzie miała zasadniczy wpływ na konkurencyjność Aglomeracji i poprawę jakości życia mieszkańców AKO jest bardzo istotnym planem inwestycyjnym, rozwojowym. Aby sprostać wyzwaniom nowoczesności i przyczyniać się do tworzenia społeczeństwa informacyjnego, definiowanego jako społeczeństwo, w którym informacja jest kluczowym elementem społeczno-ekonomicznej działalności i zmian, szczególną rolę będzie miało wdrożenie technologii informacyjno-komunikacyjnych w celu upowszechnienia e-usług.
Nowoczesna infrastruktura służąca rozwojowi wymaga przywracania funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanych obszarów miejskich i wiejskich AKO – kompleksowej rewitalizacji społeczno-gospodarczej AKO oraz stworzenie na terenie Aglomeracji nowoczesnej infrastruktury, w tym komunikacyjno-informacyjnej poprzez poprawę dostępu i jakości usług publicznych na całym obszarze funkcjonalnym. Rozwój infrastruktury w gospodarce wodno-kanalizacyjnej, infrastruktury drogowej gdzie dostępność transportowa AKO wpływa na sfery życia społecznego i gospodarczego stanowi istotny element organizacji przestrzeni oraz instytucji kultury i ochrona dziedzictwa narodowego, gdyż nowoczesna infrastruktura służąca rozwojowi społeczeństwa to również działania w obszarze ochrony dóbr kultury i rozwoju instytucji kultury. W dziedzictwie kulturowym powinno dostrzegać się nie tylko wartości kulturowe (artystyczne, estetyczne czy historyczne) ale także społeczne i ekonomiczne, zarówno użytkowe, jak i pozaużytkowe. Zwraca się również uwagę na rozliczne ekonomiczne i pozaekonomiczne korzyści zewnętrzne, jakie tworzy dziedzictwo. Działalność związana z dziedzictwem kulturowym może oddziaływać na gospodarkę Aglomeracji, choćby poprzez efekty mnożnikowe, w tym mnożnik turystyczny przyczyniając się zarówno do tworzenia dochodów jak i miejsc pracy, wpływając także na przychody i wydatki sektora publicznego oraz rynek nieruchomości.
Wspierając gospodarkę opartą na wiedzy i kreatywności należy pamiętać, że dziedzictwo kulturowe stanowi zasób i przestrzeń edukacyjną, pomaga w budowaniu kapitału ludzkiego, indywidualnego i zbiorowego kapitału kulturowego oraz stymulowaniu wyobraźni i kreatywności. Dlatego niezbędne są działania mające na celu ochronę i wspieranie tego obszaru.
Views: 177