Odchudzamy ludzi. Dla zdrowia i ich samopoczucia
Tak szeroko zakrojonych działań w tym zakresie w naszym regionie jeszcze nie było. Problem otyłości dotyczy coraz większej liczby osób. Duża waga to nie tylko kwestia estetyki czy subiektywnej oceny naszego wyglądu. To śmiertelne zagrożenie. Dlatego ruszyliśmy z programem „W zdrowym ciele zdrowy duch – program metaboliczny dla mieszkańców AKO”. Będziemy ważyć, diagnozować, odchudzać i uczyć nowych nawyków mieszkańców Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.
Otyłość to choroba cywilizacyjna, która zabiera radość z życia, zdrowie, często życie. Jest jak błędne koło. Osoby otyłe tracą często energię do aktywności fizycznej, często do aktywności w ogóle. Gdy ich samopoczucie się obniża, pogarsza się też ich stan zdrowia. Otyłość prowadzi do zawałów serca, udarów, problemów reumatologicznych.
Choroba ta dotyka ludzi w tzw. sile wieku. Aktywne zawodowo, które zagonione codzienną pracą zapominają o najważniejszym. O sobie. Krótkotrwałe diety, modne porady typu „fit” nie dają pożądanego efektu, bo problem nie leży w wymuszaniu na sobie pewnych zachować, wymuszaniu wyrzeczeń. Sukces tkwi w konsekwencji i polubieniu innego, zdrowego trybu życia. Dieta czy aktywność fizyczna to nie kara, to dobrodziejstwo. Żeby dostać się do otyłego ciała i je zmienić, najpierw trzeba dostać się do umysłu, który ciałem kieruje.
Dlatego program Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska „W zdrowym ciele zdrowy duch – program metaboliczny dla mieszkańców AKO” to działania wielotorowe i długofalowe.
Program będzie prowadzony przez 3 lata, do 2022 roku. Planuje się projektem objąć 8118 osób pracujących lub mieszkających na terenie AKO (kobiety w wieku 45-59 lat, a mężczyźni w przedziale 45- 64 lat). Osoby te przejdą dokładne badania, uzyskają indywidualne porady w zakresie diety i aktywności fizycznej. 650 z nich wybranych zostanie do udziału w terapii odchudzającej, która potrwa 6 miesięcy.
Działania te, to nie tylko ćwiczenia fizyczne i dieta, ale również porady dietetyka, zajęcia z psychologiem, terapia behawioralna. Program wzmocniony będzie kampanią informacyjno– edukacyjną, która ma zwiększyć świadomość mieszkańców nt. zagrożeń zdrowotnych, które wynikają z nadwagi i niewłaściwej diety.
Na początku 2020 roku rusza rekrutacja osób, które chcą zmienić swoją wagę, a przede wszystkim życie. O postępach tej akcji będziemy informować na bieżąco.
Program zyskał dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w ramach WRPO 2014+ w kwocie ponad 1,7 miliona złotych.
Views: 80