Kolejne warsztaty dla Seniorów w ramach „Czas na Seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”
Kolejni Seniorzy z regionu dokładają swoją cegiełkę – wiedzę, doświadczenie i opinie do opracowania Polityki senioralnej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Za nami już sześć warsztatów dla Seniorów w 6 samorządach Aglomeracji. Dziś o aktywności osób starszych i rozwoju usług dla Seniorów rozmawialiśmy z mieszkańcami gminy Ceków-Kolonia. Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”, współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Inauguracja warsztatów odbyła się w Kaliszu 6 czerwca br. Od tamtej pory pracownicy Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska i Damian Dubina z Instytutu Rozwoju Aktywności rozmawiali z Seniorami w Gołuchowie, Stawiszynie, Mycielinie i Blizanowie. Dziś i jutro spotkania odbywają się z Cekowie-Kolonia.
Dwudniowe warsztaty składają się z 5 komponentów, a mianowicie.:
- Świadomy Senior – Mój potencjał na plus;
- Budujemy komunikatywność, pewność siebie i asertywność;
- Aktywny Senior – Seniorzy działają wspólnie – Seniorzy działają społecznie;
- Obywatelski Senior;
- Giełda usług dla Seniorów oraz doradztwo.
Głównym celem projektu jest zagospodarowanie potencjału osób starszych zamieszkujących gminy Metropolii Poznań oraz Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej poprzez zwiększenie aktywności społecznej tych osób. Podstawowym celem szczegółowym działań będzie nabycie przez uczestnika/ uczestniczkę – Seniora wiedzy na temat możliwości obywatelskiej i społecznej aktywności zagwarantowanej przez czynne i bierne prawo wyborcze oraz podniesienie stopnia partycypacji w procesach decyzyjnych, w tym zwiększenie udziału osób starszych w kształtowaniu polityki lokalnej, upowszechnianie wolontariatu wśród Seniorów zamieszkujących Metropolię Poznań oraz Aglomerację Kalisko-Ostrowską i zwiększenie kompetencji wśród osób starszych w zakresie partycypacji oraz urzędników miejskich w zakresie współpracy z Seniorami.
– Chcemy zachęcić seniorów do większej aktywności na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, na rzecz współpracy z samorządem, współpracy między sobą, międzypokoleniowej, z osobami młodszymi – mówi Ewa Milewska, dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko – Ostrowska.
W 43 spotkaniach seniorzy z 40 gmin Wielkopolski będą się też uczyć współczesnego świata. Tego, jak w nim funkcjonować, jak mieć wpływ na najbliższą przestrzeń, jak wspólnie organizować sobie czas czy warunki do lepszego życia. Zasięg warsztatów i głęboka analiza sytuacji seniorów jest nie tylko okazją do zwiększenia ich aktywności obecnie, ale wypracowania polityki senioralnej na lata. – Dokładnie te wszystkie państwa uwagi podczas warsztatów, które były w zeszłym roku realizowane są teraz omawiane. Włodarze, urzędnicy, specjaliści, eksperci odnoszą się do tych wszystkich konkretnych postulatów, które państwo wnosili – zapewnia Damian Dubina z Instytutu Rozwoju Aktywności, który przeprowadza warsztaty.
Views: 66