Czy będą lepsze autobusy?
Czy w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej będzie wygodniej korzystać z autobusów? Czy powstaną nowe rozwiązania ułatwiające komunikację?
W ostatnim czasie na terenie AKO rozpoczęła się realizacja w ramach Strategii ZIT dla rozwoju AKO projektów w zakresie transportu publicznego, w ramach których zakupiono nowe autobusy, zaplanowano budowę ścieżek rowerowych, parkingów typu park&ride czy stacji roweru miejskiego. Wszystko po to, aby w miastach zmniejszyć ruch samochodowy a tym samym dążyć do ograniczenia niskiej emisji CO2, promować czyste rozwiązania i jak najszybsze sposoby dojazdu do pracy i szkoły dla wszystkich mieszkańców.
Ale czy mieszkańcy faktycznie zdają sobie sprawę z istnienia tych rozwiązań i z ich zalet?
Transport publiczny lub rowerowy to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o czas dojazdu, zmniejszenie ilości korków i poprawę jakości życia w miastach. Stąd tak wiele inwestycji w infrastrukturę transportu publicznego. Jednak wciąż za mało mieszkańców decyduje się na korzystanie z niej – przyznaje Ewa Milewska Dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska (SAKO). Problem ten wynikać może z braku informacji, przyzwyczajeń lub nieświadomości.
Dlatego zdecydowaliśmy się na przystąpienie do projektu „PE4Trans Project Partnership Agreement” i tym samym na organizację tzw. panelów obywatelskich, w czasie których porozmawiamy z mieszkańcami na temat ich przyzwyczajeń komunikacyjnych, marzeń i idealnych rozwiązań w tym zakresie, ale też o kłopotach z korzystaniem z transportu publicznego. To bezcenne źródło informacji, z którego musimy nauczyć się mądrze korzystać. Mamy nadzieję, że głosy mieszkańców pomogą nam dopasować już istniejące rozwiązania do ich oczekiwań oraz opracować skuteczne kampanie informacyjne i promocyjne – tłumaczy Ewa Milewska Dyrektor Biura SAKO.
Views: 16