Alert samorządowy 9
Dobrze gospodarować przestrzenią
Gospodarka przestrzenna polega na celowym, świadomym i racjonalnym porządkowaniu elementów zagospodarowania przestrzennego na określonym obszarze, w skład których wchodzą: zabudowa mieszkaniowa, obiekty gospodarcze, punkty usługowe, elementy infrastruktury, itp. Należy wyróżnić gospodarowanie przestrzenią i gospodarowanie w przestrzeni. Gospodarowanie przestrzenią ma charakter działalności strukturotwórczej prowadzącej do tworzenia określonych struktur przestrzennych. Gospodarowanie w przestrzeni wiąże się natomiast z konstruowaniem w przestrzeni układów funkcjonalnych i organizowaniem funkcjonowania kształtowanych struktur przestrzennych.
Polska należy do krajów wszechobecnego chaosu przestrzennego. Jest on konsekwencją nadmiernie liberalnych przepisów dotyczących możliwości lokalizacji inwestycji, powszechnego przekonania o istnieniu „świętego prawa własności”, a wreszcie braku mechanizmów zapewniających ponoszenie kosztów urbanizacji przez korzystających na tym właścicieli gruntów.
Stan gospodarki przestrzennej w Polsce determinowany jest przez ramy określone regulacjami bardzo niedoskonałej, a wręcz obecnie szkodliwej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 r. Pomimo wielu prób podejmowanych na przestrzeni ostatniej dekady nie udało się doprowadzić do jej zmiany.
czytaj więcej w załączniku.
Views: 2