22-23 września 2021 r. w Kaliszu odbyło się spotkanie projektowe w ramach międzynarodowego projektu pn. „Zaangażowanie Publiczne na Rzecz Zrównoważonego Transportu Publicznego – PE4 Trans”

W dniach 22-23 września 2021 r. w Kaliszu odbyło się spotkanie projektowe w ramach międzynarodowego projektu pn. „Zaangażowanie Publiczne na Rzecz Zrównoważonego Transportu Publicznego – PE4 Trans”. Uczestnikami są partnerzy z Grecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski oraz zdalnie – z Hiszpanii.

Projekt koncentruje się na zwiększeniu efektywności inwestycji w infrastrukturę transportu publicznego a także  wprowadza zachęty i regulacje dotyczące zmniejszenia śladu węglowego poprzez stymulowanie ludzi do bardziej proekologicznych zachowań. Partnerzy P4Trans przyjmują podejście „dla ludzi, przez ludzi i z ludźmi” jako wiodącą zasadę możliwych ulepszeń polityki, które idą w dwóch kierunkach:

  • Wpływanie na zmianę zachowań obywateli z wykorzystaniem wiedzy i dobrych praktyk rozwiązań środowiskowych opartych na rozwoju ekonomii, socjologii i psychologii w celu stymulowania ludzi do bardziej zrównoważonych rutyn i nawyków,
  • Uruchomienie na uczestniczących terytoriach transferowalnych mechanizmów zaangażowania społecznego w procesy kształtowania polityki

Realizacja projektu zakłada wymianę wiedzy i doświadczeń między partnerami, tak aby najlepsze rozwiązania w zakresie zrównoważonego transportu mogły być zaimplementowane w Wielkopolsce.

Transport publiczny lub rowerowy to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o czas dojazdu, zmniejszenie ilości korków i poprawę jakości życia w miastach. Stąd tak wiele inwestycji w infrastrukturę transportu publicznego. Zrównoważony transport oznacza łączący różne sposoby komunikacji: od pieszej i rowerowej, przez samochodową czy autobusową aż do kolejowej. Wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać dla wygody mieszkańców.

Uczestnictwo Stowarzyszenia AKO w projekcie PE4 Trans jest dopełnieniem i kontynuacją działania w kierunku zrównoważonego transportu publicznego, mobilności miejskiej i wsparciem niskiej emisji. Infrastruktura rowerowa jest jednym z priorytetów jakie postawiły sobie samorządy w zakresie działań na rzecz poprawy transportu publicznego w regionie. Dotychczas zbudowano ponad 25 km infrastruktury rowerowej, powstało kilkaset miejsc postojowych typu „Bike&Ride”. Nowo powstałe inwestycje promowane są kampanią informacyjno-promocyjną tak aby mieszkańcy Aglomeracji korzystali z nich w codziennej mobilności.

Wymiana doświadczeń podczas tych warsztatów była punktem wyjścia do przekazania i zaangażowania instytucji publicznych na rzecz zrównoważonego transportu publicznego oraz mobilności miejskiej.

Maciej Matecki
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Skip to content