Warsztaty ekologiczne i akcje sadzenia drzew dla dzieci i młodzieży na terenie AKO
W październiku 2024 roku realizowane były kolejne działania w ramach projektu ,,Upowszechnianie wiedzy ekologicznej i przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży z terenu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej poprzez realizację warsztatów i konkursów”.
Przedstawiciele z Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów z Ostrowa Wielkopolskiego przeprowadzili zajęcia edukacyjne w dniach:
- 10 października w Szkole Podstawowej w Marchwaczu (Gmina Szczytniki) oraz Szkole Podstawowej w Żelazkowie,
- 15 października w Szkole Podstawowej w Jankowie Zaleśnym (Gmina i Miasto Raszków),
- 16 października w Szkole Podstawowej nr 11 w Kaliszu oraz Szkole Podstawowej w Jedlcu (Gmina Gołuchów).
Celem warsztatów było przekazanie dzieciom i młodzieży wiedzy z zakresu ekologii i przyrody. Warsztaty promowały dobre nawyki w zakresie ochrony powietrza, prawidłowej segregacji odpadów, świadomego robienia zakupów, a także wpływu odpadów na zdrowie i środowisko, w tym na jakość wód powierzchniowych i podziemnych (ochrona wód). Poruszony został również temat szkodliwości spalania śmieci dla zdrowia oraz wpływu na jakość powietrza.
Ostatnim zadaniem tego projektu była realizacja warsztatów w formie zajęć w terenie, podczas których sadziliśmy drzewa na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.
15 października odwiedziliśmy Janków Przygodzki (Gmina Przygodzice), Pawłów (Gmina Sośnie) i Odolanów, a następnego dnia sadziliśmy drzewa w Sobiesękach (Gmina Brzeziny), Sieroszewicach i Ostrowie Wielkopolskim.
22 października spotkaliśmy się w Stobnie Siódmym (Gmina Godziesze Wielkie), Moskurni (Gmina Koźminek) i Szczytnikach.
Kolejnego dnia sadziliśmy drzewa w Kamieniu, Morawinie (Gmina Ceków-Kolonia) oraz w Stawiszynie.
29 października akcja odbyła się w Kaliszu i Jedlcu (Gmina Gołuchów).
Dzieci i młodzież, pod okiem Leśników oraz Pana Mariusza Małoburskiego – właściciela szkółki drzew, zdobywali wiedzę na temat prawidłowego sadzenia drzew oraz dbania o nie w przyszłości. Uczniowie z entuzjazmem nadawali imiona posadzonym drzewkom.
Głównym celem naszych warsztatów było upowszechnienie roli drzew w ekosystemie.
Ogromne podziękowania dla wszystkich uczestników za ich zaangażowanie i pozytywną energię!
Projekt jest realizowany w partnerstwie z Regionalnym Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim oraz z Nadleśnictwami: Nadleśnictwo Kalisz, Nadleśnictwo Grodziec, Nadleśnictwo Taczanów, Nadleśnictwo Antonin, Nadleśnictwo Krotoszyn.
Projekt pn. „Upowszechnianie wiedzy ekologicznej i przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży z terenu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej poprzez realizację warsztatów i konkursów” jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz z budżetu Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.
Views: 0