SAKO i Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie dla kolei aglomeracyjnej
Samorząd Województwa Wielkopolskiego i przedstawiciele stowarzyszenia zamierzają przygotować koncepcję funkcjonowania oferty usług w publicznym transporcie zbiorowym poszerzonej o kolej aglomeracyjną na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Dodatkowe połączenia między poszczególnymi ośrodkami AKO, i nie tylko, mają być wprowadzane stopniowo od początku przyszłego roku.
– Chcielibyśmy w sposób optymalny wykorzystać na terenie Wielkopolski południowej istniejącą infrastrukturę kolejową do tego, by dzięki dobrze zorganizowanej ofercie przewozowej kolej mogła stać się dodatkowym integratorem aglomeracji nie tylko kalisko-ostrowskiej, ale całej Wielkopolski południowej. W wyniku podpisanego dziś listu intencyjnego powstanie profesjonalne opracowanie, które wskaże, w którym miejscu uruchomić dodatkowe linie – informuje Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza i podkreśla, że pozytywne zmiany w połączeniach kolejowych już zachodzą, a kolejne będą także korzystne dla mieszkańców aglomeracji. – W ramach Kolei Wielkopolskich mamy pierwsze bezpośrednie połączenie z Poznaniem, dokąd możemy dojechać z Kalisza w 90 minut dzięki temu, że pociąg omija Ostrów Wielkopolski i kieruje się wprost na Pleszew. Jestem przekonany, że dzięki nowym połączeniom nasi mieszkańcy zaoszczędzą czas i będą chętniej przemieszczać się między poszczególnymi ośrodkami na terenie aglomeracji kalisko-ostrowskiej.
Odpowiedzialny m.in. za kwestię transportu kolejowego Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, podkreślał, że wzorem ma być kolej metropolitalna w Poznaniu.
– Z Poznania gwiaździście na wszystkie strony województwa wychodzi 9 linii kolejowych w promieniu do 50 km. Dokładamy określoną liczbę pociągów i partycypujemy w ich finansowaniu. Najczęściej podróżuje tam do 25 par pociągów. Chcielibyśmy rozważyć, czy tu, w ramach aglomeracji kalisko-ostrowskiej, nie można by tego modelu powtórzyć. Aglomeracja kalisko-ostrowska jest dużym, ważnym węzłem zarówno pod względem liczby mieszkańców, jak i potencjału gospodarczego i edukacyjnego, który skłania do korzystania z komunikacji publicznej. Chcemy stworzyć sensowną siatkę połączeń. Pierwszym krokiem jest dzisiejsze porozumienie. Chcemy przygotować koncepcję i na jej podstawie zaproponować siatkę połączeń. Od przyszłego roku moglibyśmy stopniowo uruchamiać dodatkowe połączenia. Istotą jest zaoferowanie mieszkańcom tego terenu propozycji korzystania z komunikacji kolejowej – sprawnej, niezawodnej, o określonej częstotliwości – zaznacza wicemarszałek Wojciech Jankowiak.
O walorach utworzenia kolei aglomeracyjnej mówili m.in. Mikołaj Kostka, pierwszy zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz członkowie zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska: Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski oraz Paweł Rajski, Starosta Ostrowski, a także dr Andrzej Grzyb – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Przy podpisywaniu listu obecni byli także Robert Pilarczyk – dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Ewa Milewska – dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.
Wspomniana koncepcja ma powstać w oparciu o zamówienie publiczne, które przygotuje Województwo Wielkopolskie.
Views: 44