Przestrzeń publiczna przyjazna seniorom. Kolejne spotkanie AKO ws. polityki senioralnej
Po serii spotkań w Kaliszu i Nowych Skalmierzycach czas na Gołuchów. Tam odbyło się dziś kolejne spotkanie grupy roboczej Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej ws. polityki senioralnej i certyfikatu WHO Miasto przyjazne starzeniu dla 16 samorządów AKO. Dziś rozmawialiśmy nt. przestrzeni publicznej i budynków dostosowanych do potrzeb osób starszych. W spotkaniu udział wzięli studenci m.in. architektury Politechniki Śląskiej, którzy projektują przestrzenie miejskie z myślą o seniorach.
Liczba osób starszych w miastach i gminach Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej zwiększa się. Osoby 60 + chcąc nie chcąc są też użytkownikami wspólnej przestrzeni publicznej. Użytkownikami coraz częściej aktywnymi i świadomymi. Dlatego Polityka Senioralna AKO 2020 + musi zakładać likwidację barier architektonicznych, które często w tej samej mierze ograniczają osoby z niepełno sprawnościami, co i osoby starsze. Nowoczesny samorząd „Przyjazny starzeniu” to również taki, w którym już na etapie projektu np. budynków, placów miejskich czy parków przewiduje się rozwiązania dla seniorów. Tak jak to się robi obecnie w przypadku udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.
Takie konkretne rozwiązania zaprezentowali studenci architektury ze Śląska. Studenci PŚ założyli koło naukowe Lab60+, w którym projektują przestrzeń publiczną z myślą o seniorach lub zupełnie z przeznaczeniem właśnie dla nich. Na przykładzie konkretnych projektów, np. koncepcji budowy ogrodu sensorycznego przy DPS- ie św. Franciszka Salezego w Warszawie pokazywali rozwiązania architektoniczne i planistyczne, które umożliwiają seniorom aktywne i wygodne spędzanie wolnego czasu.
W projekcie ich parku znalazły się m.in. miejsce do terapii sensorycznej, do hortiterapii czyli wspomagania leczenia seniorów przez kontakt z przyrodą i prace ogrodnicze, a w końcu miejsca do wypoczynku i wspólnej rekreacji.
Przedstawiciele gmin, które ubiegają się o certyfikat Miasto przyjazne starzeniu do programu senioralnego wprowadzili też zapis o dostępności tanich mieszkań odpowiadających potrzebom seniorów, usytuowanych blisko ich pierwotnego miejsca zamieszkania. Mieszkania np. z zasobów komunalnych powinny być w bliskim sąsiedztwie lokali usługowych, z których często korzystają osoby starsze.
Views: 75