I Posiedzenie Aglomeracyjnej Rady Seniorów
To ważny moment dla wszystkich mieszkańców Aglomeracji w wieku 60+. Dziś oficjalnie wręczyliśmy nominację dla Członków Aglomeracyjnej Rady Seniorów. Rada ta ma m.in. monitorować potrzeby osób starszych i inicjować działania na rzecz Seniorów. Dziś na I Posiedzeniu Aglomeracyjnej Rady Seniorów zaprezentowaliśmy też założenia „Polityki Senioralnej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej na lata 2020-2027”.
Rada Seniorów to społecznicy, osoby związane z organizacjami senioralnymi, pracujące dla osób starszych i z nimi. Łącznie jest to grono 15 osób z kilkunastu samorządów, z wszystkich 3 powiatów i dwóch największym miast Aglomeracji. – To pierwsza w Polsce tego typu Rada o tak dużym zasięgu. Trzeba pamiętać, że to reprezentanci 24 samorządów SAKO, różnych środowisk, bo są to gminy miejskie i wiejskie. Koordynacja współpracy tylu samorządów w tak ważnej społecznie sprawia czyni nas pionierem w tej materii w skali kraju – ocenia Ewa Milewska, dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.
Rada jest organem konsultacyjnym, doradczym, opiniotwórczym, ale przede wszystkim inicjującym działania na rzecz Seniorów, ale nie tylko. Ważnym jej zadaniem będzie budowanie więzi międzypokoleniowej. Tak, by Seniorzy mogli swoim doświadczeniem wspierać młodych, a ci odpłacać się swoim zaangażowaniem i energią w przeprowadzaniu wspólnych inicjatyw.
Na dzisiejszym I Posiedzeniu Rady zaprezentowano też wypracowaną „Polityki Senioralnej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej na lata 2020-2027”.
Taki dokument, który określa w jakim kierunku powinny rozwijać się usługi publiczne, naszą wspólną przestrzeń czy ofertę medyczną jest potrzebny już dzisiaj, a w kolejnych latach będzie jeszcze bardziej istotny.
Zgodnie z prognozą GUS grupą wiekową, której udział w populacji w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej wzrośnie najbardziej są osoby w wieku 65+. W 2027 roku w stosunku do 2017 liczba osób w wieku 65+ wzrośnie aż o 64 procent!
Długość życia wydłuża się, a Seniorzy coraz częściej są aktywni fizycznie i społecznie. Dlatego otaczający ich świat, samorządy, które odpowiedzialne są za usługi publiczne i jakość życia muszą brać pod uwagę potrzeby tej największej w społeczeństwie grupie społecznej.
Polityka Senioralna, którą dziś zaprezentowano jest wyznacznikiem podejmowania inwestycji i przedsięwzięć właśnie dla Seniorów. Jej główne założenie to poprawa jakości życia takich osób, a ten cel można osiągnąć realizując poniższe cele:
– Poprawa infrastruktury przyjaznej i bezpiecznej dla osób starszych, w tym dążenie do rozwoju przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej oraz małej architektury dostosowanej do potrzeb osób starszych.
– Poprawa komunikacji publicznej i mobilności poprzez stworzenie katalogu ulg i zniżek dla Seniorów poprawiających i zwiększających dostępność oraz włączenie się do życia społecznego, kulturalnego
i sportowego.
– Rozwój instytucjonalnych form opieki nad osobami starszymi, w tym zwiększenie liczby miejsc opieki stałej i dziennej.
Views: 117