Aglomeracyjny program bezpieczeństwa. Solidarność i współpraca gmin AKO w walce z zagrożeniami
Biuro Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko–Ostrowska rozpoczęło pracę nad „Programem poprawy bezpieczeństwa na obszarze Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”. Dokument, nad którym pracują samorządy z terenów AKO i Państwowa Straż Pożarna ma usprawnić współpracę służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, stworzyć możliwości finansowania zakupu koniecznego sprzętu i ustalić wspólne wykorzystywanie zasobów technicznych i kadrowych w walce ze skutkami żywiołów, kataklizmów czy katastrof.
Tragiczne zdarzenia nie omijają nikogo. Coraz bardziej gwałtowniejsze zjawiska atmosferyczne, pożary lasów, wypadki komunikacyjne – z tym niemal każdego dnia muszą radzić sobie służby ratunkowe, ale również samorządy, miejskie i gminne Centra Zarządzania Kryzysowego. W przypadku zdarzeń, które dotyczą większego obszaru sukces akcji ratunkowej zależy głównie od dobrej koordynacji pracy służb ratunkowych. Stąd pomysł na poprawę współpracy i jej zdefiniowanie w jednym spójnym dokumencie dla wszystkich 24 samorządów tworzących Aglomerację Kalisko-Ostrowską.
„Program poprawy bezpieczeństwa” opiera się o cztery filary:
- Współpraca służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo
- Stworzenie systemu wczesnego ostrzegania dla mieszkańców AKO
- Modernizacja infrastruktury i sprzętu ratunkowego
- Solidarność gmin w przypadku wystąpienia zagrożenia
W poniedziałek, 13 maja w Starostwie Powiatowym w Kaliszu i w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się ponowne spotkania w tej sprawie. Samorządowcy dyskutowali nt. możliwości wprowadzenia konkretnych rozwiązań, które usprawnią ich współpracę. Każdy z przedstawicieli gmin musiał wypełnić ankietę nt. zagrożeń w jego okolicy, ale też potencjale ratunkowym, sprzęcie, zasobach ludzkich gotowych do akcji. Dopiero po zbadaniu tego potencjału można będzie podzielić kompetencje pomiędzy gminami i ustalić ostateczny budżet projektu.
Nie rzecz w tym bowiem, by każdy samorząd miał sprzęt i ludzi na wypadek każdego zdarzenia, ale by uzupełniać się nawzajem i wiedzieć, kto i czym zajmie się w danej sytuacji.
– Wyobraźmy sobie, że na terenie niewielkiej gminy dochodzi do katastrofy w ruchu lądowym z udziałem autobusu. Część poszkodowanych trafia do szpitala, inni dostali pomoc na miejscu, ale to są osoby gdzieś z daleka i coś z nimi trzeba zrobić, gdzieś przenocować. Czyje to zadanie? Straż i służby ratunkowe zrobiły swoje. A czy każda z gmin ma w trybie pilnym gdzie przenocować grupę np. 40 osób? No nie. A jeśli dojdzie do większej katastrofy, jak kilka lat temu wybuch gazu w Jankowie Pierwszym, to jeszcze trzeba przenocować i wesprzeć strażaków z połowy województwa, to są ogromne przedsięwzięcia, które są często zadaniem samorządu – mówił dziś na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Kaliszu mł. bryg. Sławomir Kotoński, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.
Duża baza noclegowa dla potencjalnych ofiar może być w gminie obok. W innej zaś sprzęt do ochrony przeciwpowodziowej, a w innej specjalistyczne wozy zabezpieczenia chemicznego – nie używane każdego dnia, dlatego nie ma potrzeby, by takie zasoby w każdej gminie dublować. Wystarczy odpowiednio nimi dysponować – również za pośrednictwem cyfrowych systemów łączności, we współpracy gmin, PSP i OSP. Przyjęcie programu bezpieczeństwa ma być punktem wyjścia do dofinansowania w konieczny sprzęt i infrastrukturę.
– W wyniku realizacji projektu planujemy, po uzyskaniu dofinansowania, doposażyć placówki Straży Pożarnej, w tym również jednostki OSP na terenie AKO, lub inne miejsca wskazane przez gminy, w określone zasoby materiałowe i sprzętowe na wypadek klęsk żywiołowych, co stanowić będzie wartość dodaną dla uczestników projektu – mówi Ewa Milewska, dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.
Start „Programu poprawy bezpieczeństwa na obszarze Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” planuje się na koniec października , a sam program będzie dokumentem wyjściowym do inwestycji w zakresie bezpieczeństwa w nowej perspektywie finansowej UE.
Views: 133