Komisja Europejska i Bank Światowy uruchomiły projekt pilotażowy mający na celu ulepszenie podejścia opartego na obszarach funkcjonalnych w UE. Projekt „Obszary funkcjonalne w UE przekraczające granice administracyjne na rzecz zielonej transformacji i zrównoważonego rozwoju” ma na celu wzmocnienie zdolności uczestników do planowania i finansowania inwestycji i usług ponad granicami jurysdykcji na rzecz zielonej transformacji i zrównoważonego rozwoju.
W lutym 2022 roku Biuro SAKO przesłało aplikacje do Banku Światowego w odpowiedzi na zaproszenie z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Pozytywna ocena wysłanego zgłoszenia pozwoliła Stowarzyszeniu na drugi etap rozmów, tym razem w formie spotkania on-line w kwietniu 2022 roku na temat doświadczeń dot. obszaru funkcjonalnego oraz kluczowych wyzwań, z którymi zmaga się Stowarzyszenie.
Spotkanie, dyskusja on-line z przedstawicielami Banku Światowego i Komisji Europejskiej
W maju 2022 roku uzyskaliśmy informację o pozytywnej ocenie spotkania i zakwalifikowaniu się do projektu, który skoncentrowany jest na wspieraniu Obszarów Funkcjonalnych w Unii Europejskiej poprzez zwiększenie ich zdolności do współpracy między jurysdykcyjnej, planowania, realizacji projektów oraz bardziej efektywnego i zrównoważonego rozwoju. Przekazaliśmy list intencyjny i jako jeden z dwóch w Polsce obszarów funkcjonalnych otrzymamy wsparcie techniczne i doradcze w okresie od kwietnia 2022 do kwietnia 2023 r., aby sprostać kluczowym wyzwaniom związanym z rozwojem między jurysdykcyjnym. Na czerwiec 2022 planowane jest spotkanie on-line podczas, którego Stowarzyszenie przedstawi na arenie międzynarodowej prelekcję dot. swoich doświadczeń i wyzwań. Będziemy jednym z dwóch reprezentantów obszarów funkcjonalnych w Polsce.
Do wsparcia technicznego w ramach tego projektu wybrano dwanaście obszarów funkcjonalnych z siedmiu krajów UE, a mianowicie Obszar Metropolitalny Brna (Czechy), Aglomeracja Miejska Zagrzebia (Chorwacja), Ateny Zachodnie (Grecja), Obszar Jeziora Balaton (Węgry), Aglomeracja Kalisko-Ostrowska , Metropolia Krakowska (Polska), Obszar Funkcjonalny Doliny Jiu i Konurbacji Jiu, Obszar Funkcjonalny Caraș-Timiș, Obszar Metropolitalny Kluż, Obszar Metropolitalny Oradea, Obszar Funkcjonalny Zachodniej Ialomița (Rumunia) oraz obszar funkcjonalny Trenczyn (Słowacja) . W grupie tej znajdują się zarówno bardziej dojrzałe i rozwijające się obszary funkcjonalne, jak i miejskie i pozamiejskie obszary funkcjonalne, które zostały wybrane z puli pięćdziesięciu obszarów funkcjonalnych z ośmiu państw członkowskich, które zgłosiły się do projektu.
Te obszary funkcjonalne otrzymają w nadchodzącym roku wsparcie techniczne w celu opracowania i wdrożenia planu działania mającego na celu sprostanie ich kluczowym wyzwaniom związanym z rozwojem między jurysdykcjami. Ponadto projekt będzie promować wymianę wiedzy i rozpowszechniać ustalenia i wykonalne rozwiązania w innych zainteresowanych obszarach funkcjonalnych w UE.
Jaka jest rola projektu?
Projekt rozpoczyna się od zrozumienia, że rozwój rzadko wykracza poza granice administracyjne, a w większości przypadków wysiłki na rzecz rozwoju wymagają współpracy między jurysdykcjami. Projekt skierowany jest zatem zarówno do miejskich, jak i pozamiejskich obszarów funkcjonalnych, a jego celem jest:
- wsparcie w stawianiu czoła kluczowym wyzwaniom rozwojowym;
- wsparcie w przygotowaniu i wdrażaniu polityki spójności na lata 2021-2027;
- rozpowszechniać najważniejsze wnioski, a także narzędzia i podejścia opracowane w ramach projektu w innych obszarach funkcjonalnych;
- opracować zestaw narzędzi, który inne agencje pośrednictwa finansowego będą mogły wykorzystać w celu wzmocnienia swoich podejść do obszarów funkcjonalnych.
- organizować wydarzenia związane z wymianą wiedzy w celu przeniesienia ustaleń i wykonalnych rozwiązań do innych zainteresowanych obszarów funkcjonalnych w UE.
Dlaczego podejścia oparte na obszarach funkcjonalnych są ważne dla rozwoju regionalnego?
Na co dzień dojeżdżamy do różnych miejscowości, ponieważ często mieszkamy gdzie indziej niż miejsce pracy. Korzystamy także z usług publicznych, które często organizowane są dla więcej niż jednej administracji samorządowej. Co więcej, miasta i terytoria w UE poszukują nowych i innowacyjnych podejść do osiągnięcia sprawiedliwej, ekologicznej i cyfrowej transformacji, mając jednocześnie ograniczone zasoby finansowe. Pomóc w tym mogą dobrze skoordynowane obszary funkcjonalne, które pozwolą osiągnąć wyższą produktywność, zapewnić efektywniejsze wykorzystanie zasobów i lepszy dostęp do wysokiej jakości usług publicznych.
Polityka spójności UE promuje podejścia oparte na obszarach funkcjonalnych, w szczególności poprzez nowy cel polityki „Europa bliżej obywateli” oraz różne narzędzia oferowane na rzecz zintegrowanego rozwoju terytorialnego, w tym na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich i wspierania obszarów w niekorzystnej sytuacji.
Za pomocą tego projektu Komisja zachęca państwa członkowskie do większego skupienia się w swoich programach na obszarach funkcjonalnych, aby lepiej odpowiadać potrzebom i potencjałom terytoriów, których nie można zdefiniować jedną wyraźną granicą administracyjną.
Więcej informacji
Views: 48