Koniec konsultacji ws. bezpieczeństwa. Samorządy Aglomeracji razem przeciwko zagrożeniom
Zakończyły się konsultacje z przedstawicielami 24 gmin Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej nad „Programem poprawy bezpieczeństwa na obszarze AKO”. Włodarze miast i gmin zgłaszali swoje pomysły i zastrzeżenia do projektu, który ma tworzyć wspólny, aglomeracyjny system ochrony przed zagrożeniami najpowszechniej występującymi w naszym regionie.
W ostatnie kilka tygodni odbyło się kilkanaście spotkań na terenie całej aglomeracji, w której wspólnie z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej, pracownikami wydziałów zarządzania kryzysowego gmin i miast omawialiśmy program, którym chcemy znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa mieszkańców.
Tragiczne zdarzenia nie omijają nikogo. Coraz bardziej gwałtowniejsze zjawiska atmosferyczne, pożary lasów, wypadki komunikacyjne – z tym niemal każdego dnia muszą radzić sobie służby ratunkowe, ale również samorządy, miejskie i gminne Centra Zarządzania Kryzysowego. W przypadku zdarzeń, które dotyczą większego obszaru sukces akcji ratunkowej zależy głównie od dobrej koordynacji pracy służb ratunkowych. Stąd pomysł na poprawę współpracy i jej zdefiniowanie w jednym spójnym dokumencie dla wszystkich 24 samorządów tworzących Aglomerację Kalisko-Ostrowską.
„Program poprawy bezpieczeństwa” opiera się o cztery filary:
- Współpraca służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo
- Stworzenie systemu wczesnego ostrzegania dla mieszkańców AKO
- Modernizacja infrastruktury i sprzętu ratunkowego
- Solidarność gmin w przypadku wystąpienia zagrożenia
– Wyobraźmy sobie, że na terenie niewielkiej gminy dochodzi do katastrofy w ruchu lądowym z udziałem autobusu. Część poszkodowanych trafia do szpitala, inni dostali pomoc na miejscu, ale to są osoby gdzieś z daleka i coś z nimi trzeba zrobić, gdzieś przenocować. Czyje to zadanie? Straż i służby ratunkowe zrobiły swoje. A czy każda z gmin ma w trybie pilnym gdzie przenocować grupę np. 40 osób? No nie. A jeśli dojdzie do większej katastrofy, jak kilka lat temu wybuch gazu w Jankowie Pierwszym, to jeszcze trzeba przenocować i wesprzeć strażaków z połowy województwa, to są ogromne przedsięwzięcia, które są często zadaniem samorządu – mówił dziś na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Kaliszu mł. bryg. Sławomir Kotoński, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.
Duża baza noclegowa dla potencjalnych ofiar może być w gminie obok. W innej zaś sprzęt do ochrony przeciwpowodziowej, a w innej specjalistyczne wozy zabezpieczenia chemicznego – nie używane każdego dnia, dlatego nie ma potrzeby, by takie zasoby w każdej gminie dublować. Wystarczy odpowiednio nimi dysponować – również za pośrednictwem cyfrowych systemów łączności, we współpracy gmin, PSP i OSP. Przyjęcie programu bezpieczeństwa ma być punktem wyjścia do dofinansowania w konieczny sprzęt i infrastrukturę.
– W wyniku realizacji projektu planujemy, po uzyskaniu dofinansowania, doposażyć placówki Straży Pożarnej, w tym również jednostki OSP na terenie AKO, lub inne miejsca wskazane przez gminy, w określone zasoby materiałowe i sprzętowe na wypadek klęsk żywiołowych, co stanowić będzie wartość dodaną dla uczestników projektu – mówi Ewa Milewska, dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.
Podczas konsultacji przedstawiciele każdej z gmin Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej mógł zaopiniować projekt, dodać do niego elementy istotne z punktu widzenia danego samorządu. Wspólnie opracowany i zatwierdzony dokument będzie punktem wyjścia do pozyskania finansowania na konieczne inwestycje przewidziane w „Programie poprawy bezpieczeństwa na obszarze AKO”.
Views: 77