Projekt PE4Trans
Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF) przez program Interreg Europe. Wartość projektu to 1 409 791,00 euro.
Projekt PE4Trans jest częścią Interreg Europe i ma charakter ponadnarodowy. Zajmuje się poprawą polityki transportu publicznego poprzez włączenie obywateli w proces projektowania i wdrażania zrównoważonych strategii transportowych. Jego głównym celem jest przyczynienie się do osiągnięcia celów gospodarki niskoemisyjnej poprzez wspieranie transportu publicznego o niskiej emisji gazów, w tym ruchu rowerowego i pieszego. Bardzo ważnym elementem projektu jest poznawanie ludzkich potrzeb i motywacji, aby móc wpłynąć na zmianę przyzwyczajeń i nawyków związaną z mobilnością ludzi. Najważniejszym zadaniem projektu jest praca z użytkownikami infrastruktury. Wiele regionów i miast w całej Europie inwestuje znaczące środki w infrastrukturę transportu publicznego min. poprzez działania promocyjne mające na celu zmianę nawyków mieszkańców Aglomeracji oraz wspieranie zrównoważonego transportu również w życie każdego z nas.
Stowarzyszenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej w Studium zrównoważonego rozwoju transportu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej jako jednym z priorytetów ma za zadanie wspieranie strategii niskoemisyjnej, w tym mobilności miejskiej. Dokument ten przedstawia istniejące uwarunkowania i określa podstawowe cele i kierunki zrównoważonego transportu na terenie AKO. Obejmuje wszystkie gałęzie transportu pasażerskiego i towarowego. Jednym z wielu ustaleń studium jest określenie standardów usług przewozowych w transporcie zbiorowym, opartych na idei współpracy (wszystkich jednostek zarządzających infrastrukturą drogową, ruchem drogowym i systemem komunikacji zbiorowej) oraz integracji (wszystkich środków transportu).
W czerwcu 2018 r. Stowarzyszenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej w partnerstwie z Fundacją Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz partnerami zagranicznymi z Niemiec, UK, Grecji i Hiszpanii uczestniczyło w pierwszym posiedzeniu integracyjnym w ramach realizowanego projektu PE4Trans. Realizacja projektu zakłada wymianę wiedzy i doświadczeń między partnerami, tak aby najlepsze rozwiązania w zakresie zrównoważonego transportu mogły być zaimplementowane w Wielkopolsce. Realizowany projekt jest dopełnieniem i kontynuacją działań w kierunku zrównoważonego transportu publicznego i wsparciem niskiej emisji.
Strona projektu: https://www.interregeurope.eu/pe4trans/
Plakat projektu:
Galeria zdjęć:
O transporcie na spotkaniu roboczym PE4Trans w Hiszpanii
W rozwoju transportu publicznego i wdrażaniu nowoczesnych, funkcjonalnych rozwiązań cenne jest doświadczenie naszych zachodnich partnerów. Dlatego Aglomeracja Kalisko-Ostrowska uczestniczy w międzynarodowym projekcie PE4Trans. W ostatnich dniach o transporcie publicznym, nawykach pasażerów i przyszłości tego rodzaju transportu rozmawialiśmy z naszymi partnerami z Hiszpanii. Piszemy o tym TUTAJ.
III Panel Obywatelski PE4Trans w Kaliszu
Transport publiczny w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej staje się coraz bardziej nowoczesny i funkcjonalny. Z jednej strony jest to skutek dużych inwestycji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, z drugiej zaś trendów europejskich i wymogów Unii Europejskich. Komunikacją publiczną jeździ się coraz lepiej, ale jak sprawić, by więcej osób przesiadało się z własnych „czterech kółek” do publicznego autobusu? O tym rozmawiali mieszkańcy Aglomeracji, przedstawiciele samorządów i specjaliści z zakresu transportu publicznego w trakcie III Panelu Obywatelskiego projektu PE4Trans. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
O etapie badawczym PE4Trans w greckich Salonikach
Na międzynarodowym spotkaniu w brytyjskim Coventry razem z międzynarodowymi partnerami ustaliliśmy, że kolejną częścią prac przy Projekcie PE4Trans będzie etap badawczy. Uruchomiliśmy internetową ankietę nt. zwyczajów i praktyk dotyczących komunikacji. Chcieliśmy wiedzieć przede wszystkim jak ludzie na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej wykorzystują transport publicznych, co ich motywuje do korzystania z transportu publicznego. Zebrane w ten sposób informacje posłużyły do wypracowania Planu Zrównoważonej Komunikacji. Otrzymaliśmy również ankietę od ekspertów, w której zawarte były do uzupełnienia informacje nt. floty transportowej i podróżowania. W ankiecie tej zaprezentowano ile samochodów prywatnych i autobusów znajduje się na terenie AKO i z jakiego rocznika pochodzą, a także z jakiego środka lokomocji korzystają mieszkańcy Aglomeracji podczas dojazdu do pracy, szkoły, na zakupy czy na wypoczynek. Efekty obu ankiet przedstawione zostały przez ekspertów na spotkaniu w Salonikach w Grecji. Również ważnym elementem spotkania w Salonikach były prezentacje dokonane przez zaproszonych gości z terenu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej jak i z Salonik.
Transport publiczny w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej staje się coraz bardziej nowoczesny i funkcjonalny. Z jednej strony jest to skutek dużych inwestycji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, z drugiej zaś trendów europejskich i wymogów Unii Europejskich. Komunikacją publiczną jeździ się coraz lepiej, ale jak sprawić, by więcej osób przesiadało się z własnych „czterech kółek” do publicznego autobusu? O tym rozmawiali mieszkańcy Aglomeracji, przedstawiciele samorządów i specjaliści z zakresu transportu publicznego na zorganizowanym w Kaliszu w dniu 13 listopada 2019 r. Panelu Obywatelskiego, Panel był podsumowaniem dotychczas wykonanych prac w trakcie trwania projektu, w zakresie obniżenia emisji gazu CO2 oraz wdrożenia w życie dobrych praktyk naszych Partnerów w zakresie poprawy wykorzystania transportu publicznego.
II Panel Obywatelski PE4Trans w Kaliszu
Komunikacja publiczna służy wszystkim mieszkańcom, dlatego o jej funkcjonowaniu to głównie jej użytkownicy powinni decydować. Dlatego Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska zorganizowała 13 maja 2019 już II dyskusyjny Panel Obywatelski. Mieszkańcy aglomeracji ze specjalistami z Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego rozmawiali o ich wizji transportu publicznego, potrzebach i oczekiwaniach. Aglomeracja Kalisko – Ostrowska prowadzi cykl paneli i działań badawczych w ramach międzynarodowego projektu PE4Trans razem z partnerami z Niemiec, Hiszpanii, Grecji i Wielkiej Brytanii. Szczegóły i ustalenia Panelu znajdziecie pod tym LINKIEM.
I Spotkanie inauguracyjne Lidera PPNT przy UAM w Poznaniu wraz z Partnerami uczestniczącymi w Projekcie PE4Trans
I Panel Obywatelski PE4Trans w Kaliszu
Spotkanie Partnerów Projektu podsumowujące I Panel Obywatelski – Coventry